Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Szkoła ogólnokształcąca nr 1, ul. Mickiewicza (Hruszewskiego), Rawa Ruska
Antoni Kuczek: Dziękuję.
ul. Akademicka (aleja Szewczenki), Lwów (Львів)
Antoni Kuczek: Dziękuję,
Korpus hotelowy nr 4, Lubień Wielki (Великий Любінь)
Antoni Kuczek: Dziękuję.
Budynek nr 3, ul. Jarosława Mądrego (Ярослава Мудрого), Rawa Ruska
Antoni Kuczek: Jeszcze raz dziękuję i zarazem gratuluje orientacji.
Rawa Ruska
Antoni Kuczek: Dziękuję.
ul. Gródecka, Lwów (Львів)
Antoni Kuczek: Dziękuję, wykorzystałem Twoje wiadomości, założyłem obiekty i znalazłem współczesny widok tej kamienicy.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Parsley

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
ABC - podręczna pomoc dla użytkowników
Autor: Petroniusz°, Data dodania: 2012-10-28 16:25:33, Aktualizacja: 2023-02-07 12:09:28, Odsłon: 13537

Porady, wskazówki, podpowiedzi, zasady

Poniżej przedstawiamy zbiór zasad, które nie zostały opisane w regulaminie, a mogą być pomocne wszystkim użytkownikom portalu. Przedstawione zasady dotyczą najczęściej pojawiających się problemów i na pewno nie wyczerpują tematu. Jeżeli uważacie, że coś jeszcze powinno się tu znaleźć zapraszamy do wyrażania swoich opinii na Forum -> Forum techniczne.

UWAGA! Poniższe zasady nie są obligatoryjne. Jest to tylko forma pomocy dla użytkowników jej potrzebujących. Stosowanie się do poniższych zasad pozwala lepiej klasyfikować i odnajdywać obiekty za pomocą słów kluczowych.

1. DODAWANIE I NAZYWANIE OBIEKTÓW

 1. Dla jednego budynku zakładamy jeden obiekt - bez znaczenia jest ilość adresów czy przynależność do ulic. Jeżeli budowla tworzy wizualnie jedną całość (bryłę) to traktujemy ją jak jeden obiekt.
 2. Nazwę obiektu piszemy w mianowniku (dobrze: Stacja kolejowa Siemianowice Śląskie, źle: Stacja kolejowa w Siemianowicach Śl.), kierując się zasadą najprostszych skojarzeń (tagi, dla potrzeb wyszukiwania) i przedstawieniem funkcji obiektu, a nie tylko jego nazwy własnej (dobrze: Hurtownia farmaceutyczna CEFARM; źle: CEFARM SA O.Wrocław). Nazwa obiektu składająca się z więcej niż 5 wyrazów jest za długa.
 3. Nie wpisujemy w nazwach obiektów formy prawnej ich organizacji (Spółka Akcyjna, czy Sp. z o.o.), nie jest to istotne z punktu widzenia celu strony.
 4. Sugerowane propozycje nazywania niektórych obiektów przedstawia tabela:

  Lp. Nazwa Opis obiektu Przykładowe
  zdjęcia
  Kategoria
  w portalu
  Przykładowe nazwy
  1 Biurowiec Budynek mieszczący biura i inne pomieszczenia służące za miejsce wykonywania pracy umysłowej. Klasyczne biurowce stanowią siedziby zarządu przedsiębiorstw przemysłowych lub handlowych. W szerszym ujęciu do biurowców zalicza się budynki urzędów administracji państwowej, albo też mieszczące całość przedsiębiorstwa nieprodukcyjnego.
  Zdjęcie nr 1
  Zdjęcie nr 2
  Budynki / biurowiec Biurowiec nr 7

  Biurowiec
  firmy Rozwój
  2 Blok

  Budynek w rozumieniu tzw. bloku mieszkalnego.

  Wielokondygnacyjny budynek mieszkalny wielorodzinny o powtarzalnych segmentach, wyróżniający się prostą formą kubiczną.

  Zdjęcie nr 3
  Zdjęcie nr 4
  Budynki / blok Budynek nr 34

  Budynek nr 1-7
  3 Budynek "inne"

  Tę nazwę wykorzystujemy w sytuacjach ostatecznych, kiedy nie da się zastosować żadnej z przytoczonych nazw, np. budynek techniczny, budynek o nieznanej funkcji. Kategoria wykorzystywana jest również do oznaczenia działki/posesji na której nie ma zabudowy.

  Zdjęcie nr 5
  Zdjęcie nr 6
  Budynki / inne Budynek nr 8
  Posesja nr 20
  4 Dom szeregowy
  "Szeregówka"
  "Bliźniak"
  Dom, którego dwie ściany zewnętrzne przylegają do sąsiednich budynków, dwie stanowią przednią (wejściową) i tylną elewację. Budynki szeregowe tworzą ciągi od dwóch do kilkunastu obiektów. W odróżnieniu od domów w zwartej zabudowie - "szeregówki" powstają jako koncepcja architektoniczna. Dotyczy również tzw. "bliźniaków".
  Zdjęcie nr 7
  Zdjęcie nr 8
  Budynki / dom szeregowy, bliźniak Dom nr 19-27
   
  5 Dom Budynek przeznaczony do celów mieszkalnych, jednorodzinny lub dwurodzinny (nie mylić z bliźniakiem).
  Zdjęcie nr 9
  Zdjęcie nr 10
  Budynki / dom jednorodzinny Dom nr 2
  Dom nr 10-11
  6 Budynek wielorodzinny Budynek mieszkalny, wolnostojący, wielorodzinny, z jednym wejściem głównym - w odróżnieniu od bloku, czy szeregówki. Budynek wielorodzinny mógł być pierwotnie domem jednorodzinnym (np. willą), bądź pensjonatem, a wtórnie został zaadaptowany dla większej ilości rodzin. W przypadku przekształceń można w nazwie obiektu dodać poprzednią funkcję. Budynek może mieć również funkcję łączoną, tj. sklep/lokal usługowy na parterze, mieszkanie/a powyżej.
  Zdjęcie nr 11
  Zdjęcie nr 12
  Budynki / budynek wielorodzinny

  Budynek nr 10

  Budynek nr 125-127

  Budynek nr 21 (d. pensjonat)

  7 Willa Wolnostojący, większy budynek mieszkalny, jednorodzinny, powiązany zwykle z ogrodem. Z uwagi na częste powiązania z dużym majątkiem można w nazwie obiektu podać nazwę dawnego właściciela, lub nazwę własną, jeśli była.
  Zdjęcie nr 13
  Zdjęcie nr 14
  Budynki /  willa

  Willa Lauterbacha (dawna)

  Willa nr 10

  8 Kamienica Miejski budynek mieszkalny, murowany z cegły lub kamienia, przynajmniej jednopiętrowy. Kamienicą określa się zazwyczaj budynek stojący w zwartym szeregu innych domów. Jeśli tak nie jest, to kamienica odróżnia się brakiem dużych okien na jednej z jej ścian (jest to związane z tym, że podczas budowy przewidywano w tym miejscu inny budynek lub taki budynek istniał, ale został wyburzony).
  Zdjęcie nr 15
  Zdjęcie nr 16
  Budynki / kamienica Kamienica nr 8
  9 Wieżowiec
  Punktowiec
  Na potrzeby tego portalu przyjmujemy, że wieżowiec to wysoki (wykraczający ponad sąsiednią zabudowę) budynek. Za wieżowiec można uznać wysoki (ponad 55 metrów) blok mieszkalny jedno- lub dwuklatkowy. Nie są wieżowcami wysokie bloki mieszkalne z wielkiej płyty (max 10-12 pięter), wyróżniające się prostą formą o powtarzalnym kształcie.
  Zdjęcie nr 17
  Zdjęcie nr 18
  Budynki / wieżowiec Wieżowiec nr 15
  10

  Budynki i budowle przemysłowe / usługowe / handlowe

  Najpierw wybieramy prawidłową kategorię obiektu z grup handel i usługi / przemysł / turystyka.

  W nazwie obiektu podajemy jego najpierw funkcję - zakład, fabryka, sklep, warsztat, hotel. Następnie wstawiamy nazwę własną (jeśli obiekt, lub działalność taką nazwę posiada). Nie wstawiamy ani nazwy formy prawnej ani ich skrótów! (np. spółka, PPHU, SA, Sp. z o.o.). Możemy doprecyzować prowadzoną działalność np. Huta miedzi, Fabryka tworzyw sztucznych, ale nazwa obiektu nie powinna mieć więcej niż 5 słów.

  Jeśli obiekt użytkuje wiele działalności to podajemy nazwę ogólną budynku/budowli (budynek handlowo-uslugowy), lub nazwę podmiotu zdecydowanie najważniejszego z którą budynek jest utożsamiany, lub nazwę własną budynku (np. Złote Tarasy, SDH Fenix itp). Unikamy stosowania cudysłowia - ewentualnie pozostawiamy w odniesieniu do nazw pospolitych, nieformalnych, które powinny być wpisane w drugiej linii (nazwa dawna).

  Jeśli nazwa firmy/przedsiębiorstwa jest skrótowcem to piszemy tę nazwę wersalikami (wielkimi literami) np. Zakłady POLAM, Fabryka POLMOS, Hurtownia CEFARM.

  Zdjęcie nr 19
  Zdjęcie nr 20

  W zależności od rodzaju działalności, np.:

  Handel i usługi  / centrum handlowe / dom handlowy

  Przemysł i rolnictwo / zakład przemysłowy, warsztat

  Serwis samochodowy

  Serwis opon

  Złote Tarasy

  Elektrownia wodna Pilchowice

  Kopalnia soli Wieliczka

  Zakład fryzjerski

  11 Kładka
  Kładka dla pieszych
  Kładka pieszo-rowerowa
  Jest to rodzaj obiektu inżynierskiego (mostu lub wiaduktu), przeznaczonego dla pieszych i/lub rowerzystów. Kładka może być przerzucona nad ciekiem wodnym, ulicą, drogą, torami.
  Zdjęcie nr 21
  Zdjęcie nr 22
  Komunikacja i transport / kładka Kładka

  Kładka dla pieszych

  Kładka pieszo-rowerowa
  12 Przepust

  Przepust to budowla zamknięta, przeznaczona do poprowadzenia cieków, szlaków wędrówek zwierząt, lub urządzeń technicznych przez nasyp drogi. Przepustem jest budowla o świetle pionowym, czy poziomym nie większym niż 150 cm, lub rura o średnicy większej niż 60 cm, jak również most o rozpiętości poniżej 3 metrów. UWAGA! Jeśli przejście w nasypie drogowym i kolejowym jest sklepione i nie ma osobnej konstrukcji wsporczej, a jest możliwy nim przejazd pojazdu - to jest to wiadukt. 

  Przepust dopisujemy do drogi kołowej / linii kolejowej i ewentualnie do cieku wodnego, o ile jego założenie jako obiektu uzasadnione jest posiadaną nazwą własną. W nazwie najpierw podajemy nazwę cieku (o ile jest znana), a następnie najbliższą lokalizację względem miejscowości).

  Zdjęcie nr 23

  Zdjęcie nr 24

  Komunikacja i transport / infrastruktura drogowa

  infrastruktura kolejowa

  Przepust (Bożkowski Potok / Gorzuchów)


  Przepust (Smreczyna / LK276)

  13 Stacja kolejowa Stacja to miejsce organizacji ruchu kolejowego, gdzie oprócz torów głównych znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów i manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Na stacjach znajdują się inne budowle i elementy infrastruktury kolejowej (dworce, lokomotywownie, perony, bocznice, nastawnie, itd.). Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki (np. Wrocław Brochów, Wrocław Główny). Stacje kolejowe przypisujemy do linii kolejowej oraz miasta lub (jeżeli jest) do dzielnicy. 
  Zdjęcie nr 25
  Zdjęcie nr 26
  Komunikacja i transport /
  stacja kolejowa
  Stacja kolejowa Wrocław Główny

  Stacja kolejowa Wałbrzych Miasto
  14 Przystanek kolejowy / Ładownia kolejowa Miejsce na szlaku kolejowym, w którym zatrzymują się wyznaczone pociągi pasażerskie i towarowe w przypadku ładowni. Z reguły na przystanku nie ma urządzeń kierowania ruchem kolejowym (bezobsługowe). Przystanek kolejowy przypisujemy do linii kolejowej oraz do miejscowości (nie przypisujemy przystanku do adresu!). Część przystanków i stacji jest zdegradowana do funkcji ładowni kolejowej bez obsługi ruchu pasażerskiego, co także powinno znaleźć ślad w nazwie obiektu. 
  Zdjęcie nr 27
  Zdjęcie nr 28
  Komunikacja i transport /
  stacja kolejowa

  Przystanek kolejowy Chwalim

  Ładownia kolejowa Doboszowice (d. stacja)

  15 Dworzec

  Dworzec, (w przypadku kolei) to budynek wraz z infrastrukturą służącą obsłudze ruchu osobowego i towarowego. Dworzec to nie stacja kolejowa, a element ustroju stacji. Każdy dworzec jako osobny obiekt powinien mieć przypisanie do stacji oraz do właściwego adresu (miasto, ulica, nr). W przypadku dworców autobusowych dopisujemy przymiotnik Dworzec autobusowy nie podając akronimu PKS i wskazując miejscowość. Dworce autobusowe dopisujemy do właściwego adresu (miasto, ulica, nr) 

  Uwaga!  Przy dylemacie czy zdjęcie przypisać do stacji czy do dworca - kryterium jest takie:  widok dworca od frontu (podjazdu), wnętrza dworca, detalie -> zdjęcie jest dopisane do dworca. Jeśli natomiast zdjęcie przedstawia dworzec od peronów, gdzie widać wiaty, sygnalizację, infrastrukturę -> zdjęcie przypisujemy najpierw do stacji, ewentualnie do innych elementów infrastruktury kolejowej (perony i torowiska, nastawnie, itp.), a w drugim, czy kolejnym przypisaniu do dworca.

  Zdjęcie nr 29
  Zdjęcie nr 30

  Komunikacja i transport /
  dworzec kolejowy

  Komunikacja i transport / autobus

  Dworzec kolejowy Wałbrzych Miasto

  Wyjątek stanowią nazwy dworców wrocławskich: Marchijskiego, Świebodzkiego, Nadodrze i Głównego - są to nazwy utarte, własne.

  Dworzec autobusowy Kłodzko

  16 Most / Wiadukt / Estakada

  Most służy do zapewnienia komunikacji nad przeszkodą wodną. Wiadukt jest konstrukcją mostową pozwalającą na pokonanie górą każdej przeszkody jak: dolina, wąwóz, inna droga, tory - z wyłączeniem przeszkody wodnej. Dawniej używano nazwy wiadukt jeśli na dnie doliny czy wąwozu znajdował się ciek wodny. Estakada - budowla mostowa której celem jest podniesienie niwelety drogi/torowiska ponad istniejący teren (np.w celu wprowadzenia skrzyżowań bezkolizyjnych). Charakteryzuje się znaczną długością i wykorzystaniem konstrukcji wsporczych bez nasypu.

  W nazwie mostu podajemy najpierw nazwę cieku wodnego, a potem miejscowość, lub dzielnicę (dla doprecyzowania lokalizacji) i/albo stykające się na moście drogi (nazwy ulic, nr drogi). W nazwie wiaduktu podajemy najpierw miejscowość (lokalizacja), a potem drogę biegnącą górą, a następnie drogę poprowadzoną dołem. W przypadku gdy jest krzyżowanie z linią kolejową stosujemy skrót z numerem linii wg systematyki PLK SA (np. LK 274 - dla linii Wrocław Świebodzki - Zgorzelec) wymienione w obiekcie zbiorczym: Linie kolejowe. Rodzaj wiaduktu określa tabor który się po nim porusza - jeśli jest to pociąg, to jest to wiadukt kolejowy, jeśli są to drogi samochodowe - wiadukt drogowy.

  UWAGA - przejście/przejazd w nasypie kolejowym//drogowym, które nie posiada konstrukcji wsporczej dla ciągu komunikacyjnego prowadzącego powyżej możemy nazywać Przepustem, choć przyjąć należy że przepust o rozpiętości większej niż 3 m jest już mostem/wiaduktem.

  Zdjęcie nr 31
  (most drogowy)

   

  Zdjęcie nr 33
  (wiadukt drogowy)
  Zdjęcie nr 32
  (most kolejowy)

   

  Zdjęcie nr 34
  (estakada)

  Komunikacja i transport / most

  ---

  Komunikacja i transport / wiadukt, estakada

  Most drogowy (rz. Biała Lądecka / Krosnowice - Pilcz) 

  Most kolejowy (rz. Widawa / Wrocław - Psie Pole)

  ----

  Wiadukt drogowy (Wrocław - Sobieskiego / Dobroszycka)

  Wiadukt kolejowy (Milicz - LK 281 / ul. Kolejowa)

  17 Wzgórze / Góra

  Wzniesienie to wypukła forma terenu, wyniesiona do kilkuset metrów ponad tereny przyległe. Wyróżniamy: Wzgórze dla wzniesień do 400 m npm. oraz Górę dla wzniesień powyżej 400 m npm. 

  W nazwie obiektu podajemy jego nazwę własną oraz zawsze wysokość nad poziomem morza w nawiasie okrągłym, z dokładnością do 1 metra, np. Chełmiec (851 m n.p.m.). Nie stosujemy w nazwie obiektu dopisku Góra, Wzgórze, czy Szczyt - jeśli to wprost nie wynika z oficjalnej, urzędowej nazwy obiektu!

  Dla wzgórz czy gór znajdujących się w pasmach granicznych po stronie czeskiej lub słowackiej - dopisujemy w nawiasie skrót dla państwa (CZ), (SVK), a w nazwie dawnej podajemy oryginalną nazwę wzniesienia w danym języku. 

  Dla wzniesień, które nie otrzymały polskiej nazwy stosujemy następującą formułę: w nazwie obiektu wpisujemy albo "Wzgórze xxx m n.p.m.", albo "Szczyt xxx n.p.m." dla gór - gdzie xxx to wysokość. W opisie obiektu należy wzmiankować o tym, że obiekt nie ma nadanej nazwy. Wszelkie nazwy potoczne, lub ewentualne próby tłumaczenia dawnej nazwy -> wyłącznie w polu nazwa dawna.

  Uwaga! Obiekty wzgórz i góry dopisujemy do pasm górskich, lub wyodrębnionych z nich mniejszych jednostek (masywów, grzbietów, itp.), co utrudnia, a może i nawet uniemożliwić ich późniejszą edycję. Wynika to z hierarchii obiektów fizjograficznych na stronie, które są bezpośrednio pod superobiektem Polska - edycję tego obiektu mogą prowadzić tylko redaktorzy. W przypadku problemów z edycją należy taki problem opisać w komentarzu, na forum, lub w wiadomości na pocztę redakcji. 

  Dla wzniesień znajdujących się na terenie miast można stworzyć obiekt zbiorczy (tematyczny) np. "Góry i wzgórza w Wałbrzychu", można też przypisywać wzniesienia do dzielnic, czy ulic, jeśl dane wzniesienie jest powiązane z infrastrukturą komunalną (zabudowa, park, itp.).

     

  Krajobraz i zieleń / wzgórze

  ---

  Krajobraz i zieleń / góra

  Chełmiec (851 m n.p.m.)

  Wzgórze Parkowe (184 m n.p.m.)

  Rohacz Ostry (2088 m n.p.m.) (SVK)
  ---

  Szczyt 573 m n.p.m.

  18

  Sklep / Market / Hipermarket / Dom Handlowy

  (i inne punkty handlu detalicznego)

  Sklep to punkt handlowy z obsługą (ekspedientem za ladą, kasjerem), sklep osiedlowy, sklep branżowy (ogrodniczy, z częściami samochodowymi). Sklep to bardziej punkt handlowy w zwartej zabudowie (parter, przyziemie budynku, kamienicy), lub w pawilonie. W nazwie obiektu można doprecyzować specjalizację sklepu oraz można podać  jego nazwę własną. Do kategorii sklep, lokal usługowy zaliczamy też pawilon handlowy / handlowo-usługowy / kiosk handlowy - obiekty o konstrukcji lekkiej, parterowe nie posiadające fundamentów i piwnic, często budowane z elementów prefabrykowanych, przeznaczone do czasowego użytkowania i przewidziane, z założenia, do przeniesienia w inne miejsce, lub do szybkiej rozbiórki.

  Market to duży, wielobranżowy sklep samoobsługowy, najczęściej należący do krajowej lub zagranicznej sieci handlowej. Marketom bliżej jest do hal targowych i hurtowni gdzie towar był magazynowany na hali sprzedaży (kiedyś były to tzw. dyskonty, sklepy półhurtowe). Markety to punkty zlokalizowane poza zwartą zabudową, najczęściej w formie parterowej hali z kilkoma kasami. Nazywając obiekt nie stosujemy nazw marketingowych i potocznych jak: sklep dyskontowy, dyskont, supermarket, super-sam, mega-sam itp. o ile nie są nazwą własną lub historyczną danego obiektu (wtedy należy dopisać ją do nazw dawnych). 

  Hipermarket to duży samoobsługowy punkt handlowy o powierzchni sprzedażowej powyżej 2500 m kw., oferujący bardzo szeroki asortyment artykułów żywnościowych i nieżywnościowych częstego zakupu, zwykle z towarzyszącym dużym parkingiem samochodowym. Hipermarkety lokalizowane są najczęściej poza centrami miast.

  Centrum handlowe to grupa osobnych punktów handlowych (sklepy, markety) i usługowych pod jednym adresem, najczęściej z wejściami od zewnątrz, dogodnie dostępne z parkingu. Centra handlowe najczęściej posiadają nazwę własną.

  Galeria handlowa to punkty handlowe w jednej bryle obiektu, najczęściej wielkopowierzchniowego z dużym parkingiem, z "pasażem" umożliwiającym wejście do poszczególnych sklepów od wewnątrz. Często punktom handlowym towarzyszą punkty gastronomiczne oraz usługowe. Najczęściej galerie posiadają nazwę własną i lokują się poza zwartą zabudową miejską, często na peryferiach miast tak jak hipermarkety.

  Dom handlowy / dom towarowy to punkt handlu wielobranżowego, często połączony z punktami usługowymi, gastronomicznymi. Charakterystyczne dla domów handlowych / towarowych jest prowadzenie sprzedaży na więcej niż jednej kondygnacji z możliwością poruszania się między kondygnacjami windami. Z uwagi na zmianę przyzwyczajeń konsumentów domy handlowe są wypierane przez jedno- lub dwukondygnacyjne galerie handlowe na peryferiach miast. 

  UWAGA - w nazwach obiektów nie stosujemy cudzysłowu ani kursywy. W przypadku utartych nazw własnych nie stosujemy "na siłę" kategorii formalnych (np. Wrocław Fashion Outlet, czy np. Centrum Handlowe Magnolia Park które jest raczej galerią handlową z pasażem)

   

     

  Handel i usługi / sklep, lokal usługowy

  ---

   Handel i usługi / hipermarket, market

  ---

  Handel i usługi / Centrum handlowe, dom handlowy

  Sklep spożywczy Bartek

  Sklep motoryzacyjny Auto Shop

  Sklep ogrodniczy Agra

  Sklep Żabka / Pawilon handlowy Żabka

  Pawilon handlowo-usługowy

  Kiosk rolno-spożywczy 

  ---

  Market budowlany OBI

  Market LIDL

  Market POLOMarket

  ---

  Hipermarket Auchan

  ---

  Centrum handlowe Magnolia Park 

  Galeria handlowa Twierdza Kłodzka

  ---

  Dom handlowy Renoma

  Spółdzielczy Dom Towarowy

   

 

2. STATUS / ZMIANA FUNKCJI OBIEKTÓW (Zmiana możliwa jest we własnych obiektach, bądź po udostępnieniu takich uprawnień przez redakcję strony)

 1. Podczas tworzenia (formatka NOWY OBIEKT) lub edycji obiektu (EDYCJA OBIEKTU) należy określić lub zaktualizować jego status wybierając w polu "Istnieje" jeden z dostępnych statusów: ISTNIEJE - funkcja zgodna z nazwą obiektu; NIE ISTNIEJE - fizycznie nie ma obiektu, bądź funkcja jaką pełnił obiekt została zapomniana, lub czas wydarzenia dawno przeminął; ISTNIEJE CZĘŚCIOWO - nastąpiła zmiana funkcji obiektu w wyniku degragacji (np. zamknięcie fabryki, przemianowanie stacji kolejowej na przystanek), lub w wyniku uszkodzenia, bądź częściowej rozbiórki jednak w celu zachowania obiektu (np. rozebrane, nieczynne torowisko, rozebrany budynek w całym folwarku, zlikwidowana linia kolejowa, ale pozostawiony most itp.); DO ROZBIÓRKI - losy budowli są przesądzone; W BUDOWIE - dla obiektów w budowie i odbudowie - w takim przypadku wymagane jest utworzenie osobnego podobiektu w kategorii "Wydarzenie" wg schematu nazwy "Rok rozpoczęcia - Planowany rok zakończenia Nazwa inwestycji" np: "2016 - 2017 Remont i przebudowa dworca kolejowego Wałbrzych Szczawienko".
 2. Niezależnie od powyższego, w przypadku zmiany statusu lub zmiany funkcji obiektu, w nazwie obiektu tworzymy stosowny dopisek: ... (nie istnieje) - kiedy obiekt/miejscowość fizycznie nie istnieje i nie ma żadnych szans na jego odtworzenie, lub ... (ruina /ruiny/) kiedy obiekt (zamek, pałac, fabryka) jest w trwałej ruinie,  lub ... (dawny /dawna, dawne/) jeśli obiekt zmienił trwale funkcję np. Cmentarz (dawny) - obecnie jest to park, skwer, zieleniec; Folwark (dawny) - pełnił taką funkcję ale jest obecnie opuszczony, nieużytkowany; Trafostacja (dawna) - transformator zlikwidowany, została wieżyczka bez żadnej funkcji; Wieża widokowa (dawna) - zamknięta, częściowo rozebrana, bez schodów itd. Dopuszcza się możliwość wskazania w opisie jaką funkcję pełnił dawniej obiekt - wg schematu Funkcja obecna (d. funkcja poprzednia) np. Ładownia kolejowa ... (d. stacja), czy np. Dom mieszkalny (d. gospoda).  W przypadku obiektów, które przejściowo zostały wyłączone z użytkowania, ale istnieje możliwość przywrócenia funkcji pierwotnej (np. przystanek kolejowy, lądowisko, kładka, skocznia, wieża widokowa - z przyczyn ekonomicznych, bądź bezpieczeństwa) należy umieścić dopisek (nieczynny /nieczynna/) ... - należy jednak zadbać o wyjaśnienie statusu obiektu w opisie i okresowo weryfikować tenże status.
 3. W przypadku nowo budowanych obiektów (domów) nie mających jeszcze przypisanego adresu można zastosować w nazwie opis ogólny Dom jednorodzinny (w budowie) jednak w takim przypadku należy okresowo weryfikować ten stan i w przypadku zakończenia inwestycji - nadać prawidłowy numer. Nie powinno stosować się zapisów typu "Dom nr xx", albo "Dom na działce 311/18".  
 4. W przypadku wątpliwości najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem i skonsultować zmiany z redakcją strony.

3. ROZBUDOWA OBIEKTU (PODOBIEKTY) 

 1. Każdy użytkownik może tworzyć kolejne obiekty (podobiekty) w danym obiekcie w celu lepszego usystematyzowania zdjęć i informacji.
 2. Zakładając podobiekty należy kierować się przede wszystkim celem nadrzędnym jakim jest poprawą przejrzystości strony, dlatego jeśli nie ma zdjęć do przypisania to nie zakładamy podobiektu! Wyjątkiem jest potrzeba ustystematyzowania informacji o obiekcie głównym (np. w przypadku linii kolejowych obiekty dla poszczególnych stacji czy przystanków), jak również realna perspektywa wypełnienia podobiektu zdjęciami (np. przy inwestycji). Unikamy tworzenia struktur wielopoziomowych np. obiekt A, podobiekt A.1, podpodobiekt A.1.a , gdyż zaburza to przejrzystość strony. Przy zakładaniu podobiektów należy także uwzględnić zasady określone w pkt. 8 i 9.C niniejszego Poradnika.
 3. Przesłanką do wyodrębnienia podobiektu może być:
 • duża, przekraczająca kilka podstron, ilość zdjęć danego obiektu - w tym przypadku wyodrębnienie podobiektów może uzasadniać wielkość obiektu (np. poszczególne fasady, detale architektoniczne, zdjęcia wnętrz), rozczłonkowanie obiektu i różne funkcje w ramach danego obiektu (np. pierzeje rynku, wydziały na terenie fabryki - jako osobne budynki, czy np. obiekty w ramach stacji kolejowej - perony, torowiska, dworzec, nastawnie itp.), 
 • struktura obiektu wynikająca z formalnych regulacji np. zasad regionalizacji fizjograficznej (dot. pasm górskich, zlewni rzek itp.), dokumentów urzędowych (np. ewidencji dróg, czy linii kolejowych) - w tym przypadku należy posługiwać się przy tworzeniu obiektów formalnym nazewnictwem, unikając tzw. radosnej twórczości (więcej nt. w pkt. 5 Poradnika); UWAGA - przy obiektach fizjograficznych oraz przy obiektach dla dróg i linii kolejowych mogą wystąpić problemy z edycją tych obiektów wynikające z ich przypisania do superobiektu jakim jest Polska. W przypadku braku możliwości ich edytowania należy taką sytuację zgłosić redaktorom (komentarz pod zdjęciem, lub wpis na forum technicznym),
 • rozbudowa obiektu i/lub zmiana jego funkcji - w przypadku dokumentowania inwestycji, remontów, modernizacji należy wyodrębnić dla takiego zadania podobiekt stosując następujące zasady: 1) podobiekt musi mieć w nazwie podany okres trwania zadania np. 2019-2022 Budowa linii tramwajowej na Nowy Dwór , lub np. 2020 - Przebudowa zakładu jeśli zadanie zamyka się w danym roku ; 2) w formatce tworzenia podobiektu dla inwestycji wybieramy status: w budowie , kategoria obiektu budowa, inwestycja - do takiego obiektu należy przenieść wszystkie zdjęcia dokumentujące budowę - od fazy projektu i wizualizacji do fazy formalnego odbioru zadania; w przypadku zmiany funkcji obiektu , a zwłaszcza jego całkowitej przebudowy ze zmianą lokalizacji (np. nowy dworzec), czy wyburzenia - zakładamy podobiekt dla "starego" obiektu stosując zasady nazewnictwa i kategorie opisane w pkt 2. Poradnika.
 1. Przenosząc zdjęcia do podobiektów korzystając z funkcji PRZENIEŚ ZDJĘCIA należy mieć na uwadze zachowanie wcześniej istniejących powiązań (przypisań) do innych obiektów. Po przeniesieniu zdjęcia - należy to zawsze sprawdzić i w razie potrzeby uzupełnić przypisania.
 2. W przypadku wątpliwości najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem, obserwować już istniejące struktury tworzone przez doświadczonych użytkowników, a zmiany o dużym stopniu ingerencji należy najpierw skonsultować z redakcją strony.

4. ZNACZNIKI NA MAPIE (Funkcja dla doświadczonych użytkowników - o jej udostępnieniu użytkownikowi decyduje redakcja strony)

 1. Dodając nowy obiekt i znając jego lokalizację dodajemy jednocześnie znacznik na mapie.
 2. Przy wyborze podkładu mapy należy kierować się ilością szczegółów na niej i jej aktualizacją. Dla wszystkich typów obiektów oraz miast, wsi, itp. podstawową warstwą mapy jest "OSM (Open Street Map)".
 3. Sugerowane wartości znaczników są następujące:

  Rodzaj obiektu Wartość znacznika
  Minimalna (min) Standardowa (zoom) Maksymalna (max)

  Miasto

  10 12 14

  Wieś

  11 13 17

  Dzielnica / Przysiółek

  12 14 18

  Obiekty fizjograficzne 

  (góry, przełęcze, lasy)

  14 16-18 20

  Pozostałe obiekty

  16 17-18 20

5. ZNACZNIKI NA ZDJĘCIACH

 1. Znaczniki głównie są przeznaczone dla zdjęć z dużą ilością obiektów (zdjęcia lotnicze, panoramy, pierzeja rynkowa, większy fragment ulicy/placu). Dodawnie ich na fotografię gdzie widać 2-3 domy mija się z celem. Należy stosować prostą zasadę - jeśli obiekt na zdjęciu zajmuje mniej niż 30% kadru zamiast przypisań do obiektu należy dodać znacznik.
 2. Unikamy dodawania znaczników na fotografię lub pocztówkę jeśli przypisaliśmy ją bezpośrednio do obiektu. Tworzy to niepotrzebne, podwójne przypisanie, choć przy odpowiednim uzasadnieniu w opisie jest dopuszczalne, jako wzmacniające wskazanie lokalizacji obiektu, którego jest niewiele zdjęć.  

6. ZASADY PISOWNI / NAZWY OBCE

 1. Opisy zdjęć, komentarze, zdania w artykułach rozpoczynamy wielką literą, a kończymy kropką (ta zasada nie dotyczy ocen opisowych, np. super, świetnie, za ciemne, brak ostrości, itp.).
 2. Po skrócie "nr" w mianowniku i bierniku nie stawiamy kropki, np. "Dom nr 8" (dobrze) - "Dom nr. 8" (źle). Ale np. "Nie mogłem znaleźć tabliczki z nr. tego domu" jest poprawne.
 3. Po znakach oddzielających (kropka, przecinek, średnik) stawiamy spację. (Uwaga! Spacji nie stawiamy przed znakiem oddzielającym!).
 4. Po dodaniu zdjęcia sprawdzamy podpis i - w przypadku zauważenia błędów lub braków - od razu dokonujemy niezbędnych poprawek (w polu edycji zdjęcia).
 5. Słowo "dawny" w nazwie obiektu piszemy w nawiasie okrągłym (dawny).
 6. Nazwy nieformalne ("zerwany" most), pospolite (grobowiec "Piramida") piszemy w cudzysłowie.
 7. W przypadku nazw obcojęzycznych obiektów materialnych (hotele, gospody, schroniska), które nie doczekały się polskiej nazwy w rejestrach (obiekt został zniszczony, bądź zmienił zupełnie funkcję) podstawowa zasada jest taka, że NIE TŁUMACZYMY dowolnie tych nazw. W przypadku obiektów które zostały zniszczone wpisujemy w nazwie kategorię (i taką kategorię wybieramy z listy) i dawną nazwę, np. "Karczma-gospoda Passkretscham (dawna)", po czym w wierszu nazwa dawna wpisujemy nazwę oryginalną. W przypadku gdy obiekt zmienił zupełnie funkcję w nazwie wpisujemy obecną nazwę (i wybieramy kategorię z listy dla obecnej funkcji) z dopiskiem dawnej funkcji np. "Hurtownia farmaceutyczna (d. etablisement)" (patrz punkt 2.B.), po czym w wierszu nazwa dawna wpisujemy nazwę oryginalną. Ewentualne propozcyje tłumaczeń, bądź funkcjonujące nazwy nieformalne, pospolite wpisujemy zawsze w wierszu nazwa dawna.
 8. W przypadku nazw obcojęzycznych obiektów niematerialnych (rzeki, góry, skały itp.), które nie doczekały się polskiej nazwy urzędowej, lub nie ma ich na mapach. podstawowa zasada jest taka że NIE TŁUMACZYMY samowolnie nazw. W wierszu głównym wpisujemy kategorię obiektu jak dla gór (z n.p.m.) np. "Wzniesienie 345 m n.p.m..", BEZ nazwy dawnej, a nazwę dawną wpisujemy tylko w wierszu nazwa dawna. W tym wierszu można zaproponować również tłumaczenie nazwy, jednak taka twórczość musi mieć uzasadnienie (np. w opisie obiektu - analiza etymologiczna nazwy dawnej).
 9. W przypadku nazw obiektów poza obecnymi granicami Polski podajemy w nazwie obiektu zawsze nazwę polską, a po ukośniku (/), lub w nawiasie nazwę rodzimą (także stosując cyrylicę, a nie zapis fonetyczny). Z uwagi na ilość możliwych kombinacji wszelkie wątpliwości w tej sprawie należy wyjaśniać z redakcją strony poprzez wiadomość, lub komentarz pod zdjęciem.
 10. Nazwy własne zakładów, fabryk, przedsiębiorstw (np. DOFAMA-THIES), obiektów hotelowo-gastronomicznych (np. Hotel SUDETY) możemy pisać również WERSALIKAMI, jednak w tym przypadku należy ograniczyć się do wyróżnienia nazw maksymalnie dwuczłonowych (więcej nt. w pkt 1.B. i 1.D.10) )

7. DODAWANIE ZDJĘĆ NA PODMIANĘ

 1. W związku z systematycznym zwiększaniem dopuszczalnych rozmiarów zdjęć zachowujemy umiar w podmianie zdjęć pochodzących z aukcji internetowych. Bardzo często zbyt mały obecnie rozmiar zdjęcia wynika właśnie z poprzednich uwarunkowań, a nie z braku skanu odpowiedniej wielkości.
 2. Zdjęcia na podmianę dodajemy tylko w przypadkach WYRAŹNIE lepszej jakości niż obecne dotychczas na stronie. Unikamy wstawiania skanów słabej jakości już wstawionych na stronie, na siłę powiększonych do obecnie obowiązujących rozmiarów.
 3. Informację o dodaniu lepszego jakościowo zdjęcia/skanu (tzw. dubel) piszemy jako komentarz pod gorszym zdjęciem podając tam jednocześnie link do lepszego. Możemy też zgłosić dubla na forum technicznym.
 4. W opisie lepszego jakościowo zdjęcia/skanu możemy zamieścić taką formułkę: "Pierwotnie dodał (kto) w roku (rok), odsłon (ilość)", np. "Pierwotnie dodał Petroniusz w roku 2010, odsłon 1103"; Ten opis wstawiamy w przypadku, gdy gorsze podmieniane zdjęcie ma więcej odsłon niż 1500 (duże miasta), 1000 (mniejsze miasta), 500 (wsie, miasteczka). Najlepiej wygląda to po zastosowaniu wiersza kodu html (screen w linku: https://dolny-slask.org.pl/6431138,foto.html?idEntity=555089 )

8. ZDJĘCIA LOTNICZE

 1. Zdjęcia wykonane "z lotu ptaka" (samolot, czy dron) dodajemy do obiektu o nazwie "Zdjęcia lotnicze" lub podobnej. W przypadku braku takiego obiektu zakładamy go.

9. WIDOKÓWKI WIELOPOLOWE

 1. Widokówki 2, 3, 4-polowe przypisujemy do obiektów, które są na nich przedstawione, o ile oczywiście jest to możliwe. W sytuacji gdy nie jest możliwe zidentyfikowanie wszystkich obiektów z miniatur - taką widokówkę dopisujemy również do miejscowości.
 2. Widokówki zawierające 5 i więcej pól prezentujących różne miejsca/obiekty przypisujemy do miejscowości (dzielnicy). Poszczególne pola możemy także opisać znacznikami odsyłającymi do konkretnych obiektów.
 3. W niektórych miejscowościach założone są obiekty "Widokówki z ..." (lub temu podobne) - przyjmujemy jednak, że nie należy jednak namnażać kolejnych takich obiektów, starając się dopisać widoki do poszczególnych obiektów/ulic, lub bezpośrednio do miejscowości, stosując zasadę z punktów A. i B.

10. SPRAWY RÓŻNE

 1. Jeżeli opis obiektu został w całości lub częściowo skopiowany z innego źródła zawsze wskazujemy źródło na końcu opisu. Niedozwolone jest kopiowanie opisów 1:1 z innego źródła dostępnego w Internecie. Jeżeli jesteśmy autorem opisu podpisujemy go swoim nickiem ze wskazaniem źródła (źródeł), na których się opieraliśmy przy jego pisaniu.
 2. Zmieniając przypisanie zdjęcia np. po odgadnięciu z niezidentyfikowanych, pamiętamy o zmianie opisu zdjęcia. Jeżeli obiekt na zdjęciu niezidentyfikowanym rozpoznaje inny użytkownik, informuje o tym wstawiając pod zdjęciem komentarz informacyjny.
 3. Zachowujemy umiar przy wstawianiu zdjęć współczesnych tablic informacyjnych, dbając jednocześnie o czytelność zdjęcia i odpowiednią jakość (kadrowanie en face, bez refleksów świetlnych, z wypełnieniem kadru treścią tablicy).
 4. Przy zdjeciach, na których pojawiają się osoby znane autorowi, lub postronne nie wymazujemy ich twarzy przyjmując że dodający ma zgodę tych osób na zamieszczenie ich wizerunku, a jeśli takiej zgody nie ma, to powstrzymuje się od dodania zdjęcia. W przypadku fotografowania miejsc z samochodami nie rekomendujemy usuwania/pikslowania tablic rejestracyjnych, które nie stanowią przedmiotu ochrony prawami osobowymi, chyba że zdjęcie dokumentuje nieszczęśliwe zdarzenie z udziałem samochodów (zły kontekst, lub możliwy aspekt procesowy). 
 5. Dokumentując przedwojenne cmentarze i fotografując tablice nagrobne należy do opisu zdjęcia wpisać imię i nazwisko pochowanej osoby, nie stosując odmiany przez przypadki np. Nieczynny cmentarz ewangelicki za miejscowością Zagajniki (Eleonore Kilmann, Karl Schmäh). Dopisywanie nazwisk osób pochowanych pomaga odnaleźć potomkom groby swoich przodków. Należy jednak używać znaków specjalnych (w przypadku języka niemieckiego - umlautów), które najszybciej można skopiować do opisu zdjęcia z portalowej wyszukiwarki. 

 

Wszelkie uwagi, sugestie, propozycje, pytania ze strony użytkowników są mile widziane.

Materiał przygotowali administratorzy i redaktorzy (ostatnia aktualizacja mmaciek 15/07/2018, Petroniusz 27/02/2019, moose 07/02/2022) 

 

/
/ 1 /