Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 10943930

Napad na pocztęBudowa
1932-11-30
Status
Nie istnieje
 
30 listopada 1932 – dokonano napadu na pocztę w Gródku Jagiellońskim, podczas którego nacjonaliści ukraińscy z OUN postrzelili osiem osób (pracowników urzędu i obecnych klientów). Jedna z nich zmarła w wyniku postrzału w szpitalu we Lwowie. W czasie pościgu zginął również jeden policjant, a jeden został ranny. Napastnicy zrabowali 3232 zł 15 gr. Organizatorem tego zbrodniczego napadu był Roman Szuchewycz przyszły komandyr zbrodniczej UPA odpowiedzialny za ludobójstwo Polaków, Żydów i Ukraińców na ...
30 listopada 1932 – dokonano napadu na pocztę w Gródku Jagiellońskim, podczas którego nacjonaliści ukraińscy z OUN postrzelili osiem osób (pracowników urzędu i obecnych klientów). Jedna z nich zmarła w wyniku postrzału w szpitalu we Lwowie. W czasie pościgu zginął również jeden policjant, a jeden został ranny. Napastnicy zrabowali 3232 zł 15 gr. Organizatorem tego zbrodniczego napadu był Roman Szuchewycz przyszły komandyr zbrodniczej UPA odpowiedzialny za ludobójstwo Polaków, Żydów i Ukraińców na Wołyniu i Galicji. [pośmiertnie nadano mu tytuł Bohatera Ukrainy-12.10.2007].
Główni uczestnicy zostali skazani na karę śmierci i straceni przez powieszenie w więzieniu we Lwowie następnego dnia po zapadnięciu wyroku. Inni uczestnicy napadu usłyszeli wyroki wieloletniego więzienia.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2015
    komentarze: 0
    Zdjęcie Bogdana Kosara przedstawiające „Pomnik bojowników za wolność ...