Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Lwów (Львів)
Zdzisław K.: Bardzo dziękuję.
Rogóźno
Zvir_81: Доброго дня. Це село Рогізно Самбірського району (а не Яворівського). Велике прохання--якщо у когось є ще світлини цього села,церкви - будьласка, відгукніться.
Nadwórna
r_kasza: Wszystko wskazuje na to, że na tym zdjęciu jest mój ojciec urodzony i mieszkający wówczas w Nadwórnej. Czy osoba, która umieściła zdjęcie może mi powiedzieć coś więcej na jego temat.
Dom Ludowy T. S. L. w Tyśmienicy., Tyśmienica (Тисмениця)
Antoni Kuczek: Dziękuję za cenną podpowiedź, wniosek dla mnie - starzejesz się ! , nie byłeś w stanie rozpoznać mimo szukania.
Dom nr 46 (nieistniejący), ul. Wilsona Thomasa (Xмeльницькoгo), Kołomyja
Antoni Kuczek: Dziękuję.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Darkow
Parsley
Parsley
Parsley
Parsley
Przemek (NR)

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Twórczość fotografa Juliusz Dutkiewicz (ok. 1834 – ok. 1908 ?)
Autor: Antoni Kuczek°, Data dodania: 2022-12-13 18:01:04, Aktualizacja: 2023-01-04 13:07:23, Odsłon: 375

Jest pionierem fotografii górskiej Czarnohory i autorem jednych z najwcześniejszych ujęć Pokucia.
 

Juliusz Dutkiewicz - zakład fotograficzny prowadził w latach 1851–1908,  specjalizował się w fotografii studyjnej, portretowej i plenerowej. W atelier wykonywano zdjęcia w technice albuminowej, kolodionowej oraz na porcelanie, szkle i emalii. Na początku zakład mieścił się w Suczawie (lata 50. XIX w.), a następnie w Stanisławowie, od około połowy lat 60.

 

Najstarsza znana wzmianka informująca o zakładzie w domu burmistrza Stanisławowa,  przy placu Mariackim, gdzie przez jakiś czas Dutkiewicz pracował wspólnie z Julianem Wangiem (ok. 1875). Ostatecznie, ok. 1875, atelier przeniesiono do Kołomyi.

 

 Jest pionierem fotografii górskiej Czarnohory i autorem jednych z najwcześniejszych ujęć Pokucia. Jego zdjęcia, przedstawiające krajobrazy i portrety miejscowej ludność, tzw. typy reprezentujące grupy etniczne, wystawione zostały na pierwszej „Wystawie Etnograficznej Pokucia” w Kołomyi (1880). Wersje albumów ze zdjęć przygotowanych na tę wystawę znajdują się w Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie („Pokucie. Typy 1880”) oraz w zbiorach biblioteki Fishera na Uniwersytecie w Toronto („Album Pokucia”).

 

Co więcej, zakład Dutkiewicza przygotował dla cesarza Austro-Węgier specjalnie oprawiony album „Pamiątki z Kołomyi” (Erinnerungen an Kolomea), uzupełniony późniejszymi zdjęciami, m.in. z Bukowiny. Za to fotograf otrzymał złoty medal zasług za dzieła sztuki i umiejętności - „Fur Kunst und Wissenschaft”. Album, liczący ok. 330 pozycji, znajduje się w Austriackiej Bibliotece Narodowej. Dutkiewicz fotografował także wizytę Karola, króla Rumunii, w jego posiadłości w Broşteni, z czego powstał nagrodzony rumuńskim orderem zasługi I klasy album złożony z 44 zdjęć, dostępny dziś w rumuńskiej Narodowej Bibliotece Cyfrowej. W zbiorach austriackiego Muzeum Sztuki Użytkowej MAK, znajduje się również kolekcja ponad stu fotografii zakładu o tej samej tematyce. W 1898 Dutkiewicz ofiarował cesarzowi austrowęgierskiemu kolejny album „Okolic Karpat i typów”, natomiast rosyjskiemu carowi i jego następcy albumy z widokami Kołomyi i Pokucia (1885). Dutkiewicz brał udział w wielu wystawach (m.in. w Wystawie Krajowej w Krakowie w 1887) , a jego fotografie i rysunki ze zdjęć były chętnie publikowane w czasopismach („Kłosy”, „Wędrowiec”, „Tygodnik Ilustrowany”) oraz wydawnictwach książkowych, np. w I tomie „Huculszczyzny” Włodzimierza Szuchiewicza, „Ilustrowanym przewodniku po Galicji” Mieczysława Orłowicza oraz w wydawnictwach austriackich. Portrety i krajobrazy ze zdjęć powstałych w zakładzie były licznie wydawane na pocztówkach, silnie popularyzowały obraz Huculszczyzny i Pokucia. Rozpowszechniane w mniej lub bardziej prestiżowych oprawach, czy to w albumach i na pojedynczych fotografiach, czy w wydawnictwach i pocztówkach, przyczyniły się do ukształtowania wyobrażeń o tych regionach i ich rozwoju jako ośrodków turystycznych.

Tekst z :

https://zbiory.mufo.krakow.pl/artist/dutkiewicz-juliusz/


/ 52 /