Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Lwów (Львів)
Zdzisław K.: Bardzo dziękuję.
Rogóźno
Zvir_81: Доброго дня. Це село Рогізно Самбірського району (а не Яворівського). Велике прохання--якщо у когось є ще світлини цього села,церкви - будьласка, відгукніться.
Nadwórna
r_kasza: Wszystko wskazuje na to, że na tym zdjęciu jest mój ojciec urodzony i mieszkający wówczas w Nadwórnej. Czy osoba, która umieściła zdjęcie może mi powiedzieć coś więcej na jego temat.
Dom Ludowy T. S. L. w Tyśmienicy., Tyśmienica (Тисмениця)
Antoni Kuczek: Dziękuję za cenną podpowiedź, wniosek dla mnie - starzejesz się ! , nie byłeś w stanie rozpoznać mimo szukania.
Dom nr 46 (nieistniejący), ul. Wilsona Thomasa (Xмeльницькoгo), Kołomyja
Antoni Kuczek: Dziękuję.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Darkow
Parsley
Parsley
Parsley
Parsley
Przemek (NR)

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Miasto - twierdza
Autor: Antoni Kuczek°, Data dodania: 2022-11-03 09:47:11, Aktualizacja: 2023-01-04 13:08:00, Odsłon: 372

Historia twierdzy

Dokładny czas budowy twierdzy nieznany. Pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z 14 wieku. Ale wykopaliska archeologów dowodzą, że osady były tu znacznie wcześniej. Udowodniono, że już w 9 wieku na miejscu obecnych skał znajdował się ważny obronny i punkt celny. Jak wiadomo, jego zbudowali biali Chorwaci – jeden z przodków współczesnych Ukraińców. To słowiańskie plemię nie tylko wchodziło w skład Rusi Kijowskiej, ale i zabezpieczało spokój na Solnej drodze. Oczywiście, przez szlak Solny kupcy przewozili z Rusi do Europy Zachodniej sól. A w tym czasie sól była niezwykle cennym towarem. Szlak solny wchodził w ogromny handlowe szlak, przez który wysyłano drogi jedwab. Łączył morze Śródziemne i dalekie tajemniczy Chiny. Biali Chorwaci zbudowali twierdzę w bardzo strategicznie właściwym miejscu. Brali pieniądze z kupców i zapewniali im ochronę. Jak pokazują wyniki badań archeologicznych, kupcy płacili nawet srebrnymi monetami. Stąd, jak mówi legenda, i udał się nazwa miasta, Tustań, co oznacza „Tu stań!”. Twierdza przeżyła nie jeden atak. Ale nawet tataro-mongolskie wojsko nie mogło uchwycić jej. Prawda, to że nie udało się zniszczyć wojsku, zniszczył czas.

Treść i zdjęcie z  - https://betrue.info/pl/miasto-twierdza-tustan/

Zdjęcie nr 

 


/ / / / /